4iG űripari megállapodást kötött az Axiom Space-szel

A 4iG Űr és Védelmi Zrt. (4iG S&D) nem kötelező érvényű szándéknyilatkozatot írt alá a houstoni székhelyű Axiom Space, Inc. vállalattal Washington D.C.ben. A két vállalat célja a közös űripari együttműködési lehetőségek feltárása és fejlesztése, amely kiterjed a föld körüli adatközpont-szolgáltatásokat (ODC) területére – közölte a 4iG hétfőn az MTI-vel.

A tájékoztatás szerint a felek közös munkacsoportot hoznak létre, melynek feladata a fejlesztési területek vizsgálata lesz a vállalatok közötti szinergiák mentén.

A houstoni székhelyű űrinfrastruktúra-fejlesztő Axiom Space vezető szerepet tölt be a kereskedelmi célú űrrepülés és az űrinfrastruktúra-fejlesztés területén. A társaság a világ első kereskedelmi célú űrállomását építi.

Az amerikai űripari vállalat mikrogravitációs kutatásokhoz biztosít megoldásokat, különös tekintettel az űrbéli adathálózatokra, adattárolásra és feldolgozásra.

Magyar részről a szándéknyilatkozatot a felső képen Jászai Gellért, a 4iG Csoport elnöke és – alsó képen – Dr. Sárhegyi István, a 4iG Űr és Védelmi Zrt. vezérigazgatója írta alá.

A magyar űrhajós program, a HUNOR szintén az Axiom Space partnere – ismertették.

A A 4iG Űr és Védelmi Zrt. a 4iG Csoport űripari és védelmi ipari érdekeltségeit összefogó önálló holdingvállalat, melynek célja a globális piacra lépés többek között a műholdfejlesztés, -gyártás, – üzemeltetés, műholdas szolgáltatás, a dróngyártás, a drónvédelem, valamint a védelmi ipari, digitalizációs szolgáltatások területén.
A 4iG S&D HUSAT Programjának – Közép-Kelet Európa első magánkezdeményezésben megvalósuló műholdprogramja – célkitűzése egy geostacionárius és összesen nyolc, alacsony földkörüli pályán keringő földmegfigyelési műholdból álló konstellációt pályára állítása 2032-ig.

A múlt héten a 4iG Űr- és Védelmi Zrt, illetve a lengyel űripari integrátor Creotech szándéknyilatkozatot írt alá annak érdekében, hogy regionálisan azonosítsanak együttműködési lehetőségeket például az Európai Űrügynökség piacain.

A magyar-lengyel partnerségnek és közös projektjavaslatoknak köszönhetően bővülhet az ESA-, EUSPA- és Horizon-források elérése is, így mindkét vállalat gyorsabban fejlődhet a korszerű űripar, a távérzékelés és a kvantumtechnológiai kutatások területein. A Creotech az Európai Űrügynökség programjaiban tapasztalt konzorcium vezető.

A képek forrása Dr. Sárhegyi István, a 4iG Űr és Védelmi Zrt. vezérigazgatójának Facebook oldala

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Translate »