Lépcsőző robotkutya, víz alatti drónok, izgalmas előadások a Gábor Dénes Egyetem konferenciáján

Múlt héten Gábor Dénes Egyetemen jártam, ahol második alkalommal rendezték meg a II. Dróntechnológia adatfeldolgozási és adatbiztonsági kihívásai című konferenciát. Az előadások nemsokára olvashatóak a cikk végén látható linken, ezért csak az élményeimről mutatok videókat és irok röviden.

A drónkutyák nemcsak a folyóson, hanem a cimképen láthatóan a lépcsőn simán felmennek, teherhordás, objektum őrzés a fő feladatuk. Körömi János előadásában vizalatti drónt is mutatott, és karácsonyra már nem a kutya forma lesz a trendi, hanem a kétlábú emberszabású. Jön az első 140 centi magas humanoid robot, ütésálló, sok feladatra képes. Részletek a második videóban és alul a linken.


100 kilót elvisz a hátán, mögötte a gazdája sálban

Egy podcastet is felvettem Örmény Georgina Viktoriával a viz alatti drónonokról, ő látható a címképen. Viki nemcsak drónpilótanő, hanem az egyetem mesterszakos hallgatója is ennek a szakterületnek. A podcastból kiderül majd, mi mindenre és hogyan használják a drónt napjainkban és majd a jővőben. Remélem már a hétvégén publikálhatom.

Megrázó előadás volt az orosz-ukrán háborúban használatos drónokról. Egyrészt miattuk nem lehet már elbújni, a drón szeme mindent lát. Másrészt a barkács technológiából nöttek ki az olcsó és rajban támadó drón hadseregek. A drónpilóták aranyar érnek, külön testőr vigyáz rájuk. A drága eszközök leértékelődtek, furcsa védelmek alakultak ki. Például a tank tetejét, ahol a leggyengébb a páncél, vasráccsal védik a dróntámadások támadások ellen. Bővebben alul a linken.

Fantasztikus a képfeldolgozás mesterséges intelligenciával. Objektum keresés, növény felismerés, öntözéshatékonyság, térképezés, örökségvédelem a levegőből, naperőművek karbantartása voltak a főbb tárgyak. Adatbiztonság és egyebek, amik már nekem túl szakmaiak voltak. Akit ilyen irány érdekel, alul böngészhet majd a linken. Természetesen a dróntechnólógia oktatás kérdései is előkerültek.

Egyetemünkön kiemelt hangsúlyt fektettünk a kutatás alapú gyakorlatorientált oktatásra, amely nem csak a tanulást támogatja, hanem lehetőséget ad a hallgatóink számára, hogy valódi kutatási projektekben vehessenek részt. Ennek jegyében több tudományos műhely is működik intézményünkben, ahol kiemelt figyelmet kap, hogy a fejlesztéseket és azok eredményeit miként lehet a társadalom javára fordítani.

– nyitotta meg az eseményt Dr. Zimányi Krisztina, a Gábor Dénes Egyetem rektora.

Szolnoki Szabolcs, a Nemzetgazdasági Minisztérium technológiáért felelős helyettes államtitkára kiemelte:

A drónpiac robbanásszerű növekedés előtt áll, annak fejlődésébe való aktív bekapcsolódás Magyarország számára kiemelkedő jelentőségű. A hazai drón ipar általános víziója egy olyan iparági ökoszisztéma kialakítása, amely a hazai adottságok kihasználása mellett 2-3 fókuszterületen globálisan is a világ élvonalába helyezi hazánkat. Becslések szerint 2030-ra ennek eredményeként közel 14 ezer munkahely létesülhet, 2.500 új iparági vállalkozás indulhat el, és a dróntechnológia fejlődése 289,7 milliárd forinttal járul majd hozzá Magyarország GDP-jéhez.

A konferencia elején hosszú távú együttműködési megállapodást kötött a Gábor Dénes Egyetem és a Gazdálkodási és Tudományos Társaságok Szövetsége (GTTSZ) közös pályázatok, kutatások és szakmai rendezvények előkészítésére.

A II. Drónkonferencia előadásai hamarosan elérhetőek lesznek a Gábor Dénes Egyetem weboldalán, így az innovációk iránt érdeklődők is megismerhetik a dróntechnológia legújabb eredményeit.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Translate »