AIRBUS repülőgépek repülése repülőnapokon videónk

Kaptam két videót az Airbusztól, meglett belőle rögtön az új videó téma.

Már a címképen látható két légitársaságnak is átadták az új A321XLR, vagyis extra hosszú hatótávú egyfolyosós gépet. Sőt a Wizz Air elkészült XLR gépéről is láthattunk már fotókat. Ezért kezdtem a videót ennek a gépnek tavalyi két bemutatójával.

Közbevetve kicsit furcsának tartom, hogy ezeket az új típusokat a közönségnek a repülőnapokon úgy mutatják be, mintha műrepülőgépek lennének. Olyan fordulókat láthatunk, amit az utasrepülésben nem igazán szeretnénk megtapasztalni. Ezért tettem be egyik nagy élményemet, amikor egykoron százezer ember között először láttam repülni a nagy fehér bálnát. Az A380 hatalmas teste is közel 75 fokban emelkedett, szinte tapogatni lehetett a csodálat összegyűlését a tömegben.

Az Airbus mostanában lett a világ legsikeresebb repülőgépgyára, a pilótafülke fejlesztésről kevesebbet hallani. Pedig nemrég egy a videóm végén látható A350 földrészek között is repülő típuson sikeresen próbálták ki a felszálláshoz is a robotpilótát.

Útvonal repülés robottal kötelező, leszállás robottal szinte mindennapos, ahol van hozzá földi földi egység. Csak a felszállást végzi ma még a két pilóta sajátkezüleg, de már ez is kiváltható. Viszont érdekes, hogy a héten a harmadik Airbus Summit tanácskozáson a fókuszban a dekarbonizáció volt inkább. SAF, vagyis a fenntartható repülőgép üzemanyag, hidrogén és hibrid hajtás, mesterséges intelligencia, hopp itt álljunk meg, mit írnak róla.

A példák a belső műveletek és gyártási folyamatok javításától az éghajlati intézkedések támogatásáig a műholdfelvételek feldolgozásán és az időjárás-előrejelzés javításán keresztül terjedtek.

Egy pilótás, távpilótás üzemmód nem volt kifejezetten napirenden. Akit részletesen érdekel az idei Airbus Summit, kattintson a linkre.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Translate »