Esőcsinálás, felhőetetés Dubajban
A múlt héten hatalmas viharok és árvíz árasztotta el Dubajt, több mint egy évnyi eső esett egy nap leforgása alatt. A nemzetközi repülőtér is használhatatlanná vált egy időre. Összeállítottam róla egy rövid videót is.
Az esemény előtérbe hozta a cloud seeding alkalmazását a térségben. A cloud seeding rossz magyarsággal felhővetés, kicsit jobb hangzással esőcsinálás, de legtalálóbb a felhőetetés fordítás.
Nekünk nem ismereten fogalom a természet rendjébe való beavatkozás. Baranyában a jégesők ellen ezüst jolidot lőnek rakétával a felhőkbe és akkor a szőlők, gyümölcsösök megússzák a jégverést. De képes az emberi technika a felhők elkergetésére is. Az oroszok tettek ilyet, hogy a Vörös téren a Győzelem napján verőfényes idő legyen.
Visszatérve Dubajba, kormányprogramok támogatják az esőcsinálást. Kiterjedt meteorológiai megfigyelő hálózat adja a tippeket, repülőgépek és drónok végzik el a felhőetetést.
Kedvencem, a Beechcraft King Air egyik változata a flotta jelenlegi fő repülőgépe. Al Ain repülőterén van az egyik bázisuk, ezen a Dubajtól 100 kilométerre levő nagy reptéren jártam régebben Veres Zoli versenyén.
A King Air szárnyaira mindkét oldalon sófáklyákat szerelnek, majd berepülnek a felhőkbe és kiengedik belőle a különleges sókeveréket. ahogy a képeken látni. Egy bevetésben 48 kilogrammot szórnak ebből szét.
Átlagban naponta legalább egy bevetést végeznek évente, a felhőetetéssel maximum harminc százalékkal növelik az évi esőmennyiséget. A National Center of Meteorology rendszeresen közzétesz olyan videókat, amikor a cloud seeding miatt szakad az eső.
منطقة النصلة #رأس_الخيمة #المركز_الوطني_للأرصاد #أمطار_الخير #أصدقاء_المركز_الوطني_للأرصاد #حالة_الطقس #حالة_جوية #هواة_الطقس #جمعة_القايدي #عواصف_الشمال pic.twitter.com/ZmoveP4OA7
— المركز الوطني للأرصاد (@ncmuae) July 20, 2021
A múlt évben úgy döntöttek, hogy fokozzák az esőcsinálás eszközrendszerét. Új repülőgépeket és drónokat rendeltek, a King Air-ak lassan kiöregednek. Az új repülőgépek a képen.
A drónok pedig már más elven avatkoznak be a felhőbe, angol fejlesztéssel és kísérleti jelleggel elektromos módon generálnak esőt.
Pro és kontra érvek mellett a nemzetközi sajtóban nagy vita zajlik arról, hogy a mostani dubaji árvízre milyen hatással lehetett a felhőetetés. Amúgy sok ország alkalmazza ezt szinte minden földrészen. Remélhetőleg a hatásvizsgálatokban is történik majd előrelépés a dubaji vihar és árvíz nyomán.