Légi Selyemút, újabb megállapodások Kínával
A Légi Selyemút létrejöttének áprilisi bejelentése után újabb mérföldkövekhez érkezett a kínai-magyar együttműködés: a szerdai Magyar-Kínai Logisztikai és E-kereskedelmi Fórumon aláírták a Budapest Airport és a Sanghaji Putung Nemzetközi Repülőtér közötti testvérrepülőtér megállapodást, és bejelentették a Ningpo-Budapest-Ningpo cargo járat május végi elindulását is.
A Sanghaji Putung Nemzetközi Repülőtér a térség és a világ egyik legjelentősebb utas- és cargo repülőtere, 2019-ben mintegy 76 millió utast és 3.6 millió tonna légiárut kezelt, utóbbival a harmadik legnagyobb áruforgalmú repülőtérként a világon. A testvérrepülőtér megállapodás aláírásának célja, hogy a korábbinál is szorosabb együttműködés keretében – amint azt a szabályozási környezet is lehetővé teszi – új utas– illetve áruszállító járatok induljanak a két légikikötő között, melyek jelentős mértékben ösztönözhetik a kontinensek közötti turisztikai, gazdasági és kereskedelmi kapcsolatokat.
A Légi Selyem úton budapesti és sanghaji repülőterek közötti együttműködés közel sem újkeletű: a 2019-ben induló közvetlen Sanghaj-Budapest légijárat jelentős utas– és légiáruszállítási kapacitásokat biztosított a magyar főváros és a kínai metropolisz, illetve a teljes kínai és kelet-közép-európai térség között. A járat sikerét jól mutatja, hogy a koronavírus-járvány elterjedéséig a közvetlen légiösszeköttetés 43 643 utas közlekedését és több, mint 1500 tonna légiáru szállítását tette lehetővé.
A szerdai esemény egy másik, szintén jelentős légi összeköttetés bejelentésének is helyszíne volt: a China Eastern Airlines leányvállalata, az Eastern Air Logistics bejelentette, hogy május végétől közvetlen cargo járatot üzemeltet Ningpo-Budapest-Ningpo között, mely 30 tonna légiáru szállítását jelenti irányonként. A budapesti repülőtér 2015 végén írt alá együttműködési megállapodást a Ningpo Lishe Nemzetközi Repülőtérrel, ami az első lépés volt a járat indulásához vezető úton.
Forrás: Budapest Airport