Szibériai erdőtüzeket repülőgépekkel oltják
Több mint egy hónapja égnek az erdők változó nagyságrenddel Szibériában. Összefoglalom, milyen repülőgépeket vetnek be ezek oltására.
A videón az orosz sugárhajtású hidroplán, a Beriev Be-200. A párizsi bemutatójához tettem a videóban vízfelvevő repülést is, amikor közel egy perc alatt 12 tonna vizet képes felszippantani. A videóban a napi teljesítmény is látható egy grafikán, ami nagyon impozáns.
Két ilyen gép dolgozik Szibériában. Talán azért nem több, mert a jet hidroplánnak ukrán hajtóművei vannak, amelyek jelenleg embargó alatt állnak, a francia-orosz szárnyon álló hajtómű pedig csak készül, bővebben a linken.
A másik a Mi-8 helikopter, amely víz kosárral olt, ebből is folyamatosan többet vetnek be.
A tűz nem lankad, ezért a vészhelyzeti minisztérium repülőgépei mellé bevonták az orosz légierő eszközeit is. 10 darab képen látható Iljusin IL-76 szállítógépet vezényeltek a térségbe, amelyek a rakterükben 42 tonna vizet szállíthatnak egyszerre. Dobáskor kinyitják a rámpát, ott ömlik ki a víz. Első pillanatban hatékonyabbnak látszanak, de hátrányuk, hogy szibériai viszonyok között távoli repülőtereken tudnak csak vizet tankolni.
Az Erdészeti Felügyelet pedig Antonov An-26 repülőgépekkel mesterséges esőt gerjeszt. Valamikor az egyik vörös téri parádét is így tették napfényessé, hogy talán ezüstjolidot szórtak a felhőbe. Itt most a belőle lezúduló eső lenne a fontosabb.
A tűzvész még nem érte el a városokat, de a medvéket már megbolondította, többet közülük le kellett lőni, amikor megtámadták a tűzoltókat. A képen még barátságos a medve….
A nagyobb erők bevetése néhány napja sikert hozott, kezd a tűz visszaszorulni, így valószínűleg nem lesz szükség arra a segítségre, amit Trump amerikai elnök Putyin orosz elnöknek egy telefonbeszélgetésben felajánlott.
Tavaly a kaliforniai erdőtüzek kapcsán készítettem egy videó összeállítást az ellene való légi védekezésről.
Remélem, hogy az államok komolyan veszik a hidroplán légi tűzoltás fejlesztését, mert kétségtelenül az a leghatékonyabb.
Forrás: TASSZ